Choď na obsah Choď na menu
 


Citanie Biblie - 1.tajomstvo slavy

30. 5. 2016

MATUS 28

Vzkriesenie Ježiša

1  Po sobote, keď sa brieždilo na prvý deň týždňa, prišla Mária Magdaléna a iná Mária pozrieť hrob.   2  A hľa, nastalo veľké zemetrasenie, lebo Pánov anjel zostúpil z neba. Prišiel, odvalil kameň a posadil sa naň.   3  Jeho vzhľad bol ako blesk a jeho rúcho biele ako sneh.   4  Strážcovia sa pred ním triasli od strachu. Ostali ako mŕtvi.   5  Ale anjel sa prihovoril ženám: Vy sa nebojte! Viem totiž, že hľadáte Ježiša, ktorý bol ukrižovaný.   6  Niet ho tu, lebo bol vzkriesený, ako povedal. Poďte, pozrite si miesto, kde ležal.   7  A rýchlo choďte povedať jeho učeníkom, že bol vzkriesený z mŕtvych a predchádza vás do Galiley. Tam ho uvidíte. Hľa, povedal som vám!   8  Rýchlo odišli od hrobu a so strachom i s veľkou radosťou to bežali oznámiť jeho učeníkom.   9  Vtom sa Ježiš stretol s nimi a povedal: Buďte pozdravené! Ony pristúpili, objali mu nohy a klaňali sa mu.   10  Vtedy im Ježiš povedal: Nebojte sa! Choďte, oznámte mojim bratom, aby išli do Galiley. Tam ma uvidia!  

Správa stráže

11  Keď sa ženy vzdialili, niektorí zo stráže prišli do mesta a oznámili veľkňazom všetko, čo sa stalo.   12  Tí sa zišli so staršími a po porade dali vojakom veľa peňazí   13  so slovami: Hovorte: V noci prišli jeho učeníci a ukradli ho, kým sme my spali.   14  A keby sa to dopočul vladár, my ho prehovoríme a zariadime, aby ste nemali ťažkosti.   15  Vojaci vzali peniaze a urobili, ako ich poučili. A tieto reči sú rozšírené medzi Židmi až do dnešných dní.  

Vyslanie učeníkov

16  Jedenásti učeníci odišli do Galiley na vrch, kam im rozkázal Ježiš.   17  Keď ho uvideli, klaňali sa mu. No niektorí pochybovali.   18  Ježiš pristúpil a povedal im: Daná mi je všetka moc na nebi aj na zemi.   19  Choďte teda a získavajte mi učeníkov vo všetkých národoch a krstite ich v mene Otca i Syna i Svätého Ducha   20  a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

O strazi

(Jarka, 22. 10. 2017 9:06)

List Rimanom 4,25
Pri meditovani o zmrtvychvstani Jezisa by malo dozriet duchovne ovocie - viera,mala by byt posilnena nasa viera.
Toto je najvacsi zazrak Bozi.
Terlo Jezisa bolo v nahleni polozene do hrobu - take , ake bolo. Bez ocistenia, krv na tele, rany na tele - telo vraj bolo zahalene do plachty a ulozene do hrobneho miesta , ktore vlastnil pre seba Jozef Ari..
Bol to hrob vytesany do skaly, ako bolo zvykom u zidov.
Telo bolo ulozene do hrobu bez akychkolvek pohrebynch ceremonii.
Bolo naponahle, lebo nasledujuci den sa zacinal sviatok a nebolo podla zidovskeho zakona dovolene nikoho pochovavat.

K hrobu bola poslana straz. Kto ju poslal? Preco?
Nepriatelia Jezisa a velknazi vedeli o Jezisovych slovach , ktore povedal :
Zborte tento chram - a myslel tym chram svojho tela, a na treti den ho znova vybudujem.
Bali sa, ze Jezisovi ucenici by ukradli telo Jezisa a ze by tvrdili, ze Jezis vstal z mrtvych. A tak dosli za Pilatom a ziadali s tymto vysvetlenim vraj , aby pri hrobe stala straz. A Pilat k hrobu straz poslal. Boli to rimski vojaci.
Ti, ktori po tom, ako sa prebudili a zistili, ze hrob je prazdni - USLI. Zlakli sa pravdy? Nesmierny zazrak, ktoreho su svedkami, nevnimali. Omotal ich bezny ludsky strach z nasledkov. Zlakli sa svojich predstavenych. Oni neuverili, ze Jezis vsatl z mrtvych, oni sa dali oklamat duchom , ktory klame. Verili, ze Jezisovo telo je ukradnute, ze zaspali a zlakli sa dosledkov od predstavenych.

Ale predstaveni ich pouzili pre svoje ciele - sirenie ludskych lzi. Daliim bonus - nechame vas bez trestu, naopak dame vam nase pozehnanie, ak budete sirit zpravy, ze ste zaspali a ze telo ukradli.

Dnes mnohi popieraju pravdy o vzkrieseni - celu slavu velkonocnych sviatkov a slavu spasy cloveka.
Kde je koren nevery? V biologickom a ludskom zmyslani, ze zivot sa konci smrtou.

1 Kor 15

Aj zeny podla evanjelia sli k hrobu, aby balzamovali mrtve telo. V ich hlavach nebola mysleinka o vzkrieseni, len o smrti.

Smrt je stanica prestupna na ceste ludskeho zivota. Prestupuje sa zo zivota na zemi , ktory clovek zije v ludskych dimenziach podporovany Bozou milostou a milosrdenstvom , do zivota vo vecnosti.
Pri kazdom nahrobnom kamene si spominame na to, ze aj nas zivot konci smrtou. Ale skrze vieru v Zmrtvychvstanie vieme, ze nas zivot touto smrtou nekonci bez dalsieho zivota v Bohu a s Bohom.
Viera v zmrtvychvstanie ide dalej ako je ludksa existenia tu na zemi, presahuje hranice ludskeho zmyslania.
Ak clovek prijme Boha a otvori sa Duchu svatemu, zmrtvychvstanie je pre neho SLAVOU Boha, a slavou , ktoru mu Boh pouka pre tento zivot a celu vecnost po smrti tu na zemi.

Komentar 1

(Jarka, 12. 8. 2016 22:14)

Nedela bola prvym dnom zidovskeho tyzdna. Maria Magdalena a ine zeny prisli ukoncit balzamovanie tela Jezisa , pretoze nemohli to z dovodu sviatku vykonat. Prisli k hrobu v uplnej dovere, ze tam najdu telo Jezisa.

Nastalo zemetrasenie. Iba Matus spomina zemetrasenie. Nie zemetrasenim sa otvoril hrob, ale ked bol kamen odvaleny, nastalo zemetrasenie.A kamen bol odvaleny anjelmi. Zem sa triasla pri Jezisovom ukrizovani , aj pri jeho vzkrieseni, akoby chcela vyjadrit, ze nemohla zniest to velke utrpenie a ze vzkriesenie Jezisa bolo nieco,co prevysovalo vsetky zakony v stvoreni. Aky len zmatok nastal , ked straz zistila, ze kamen je odvaleny a nastalo zemetrasenie. To vsetko sa udialo prv, nez Maria Magdalena a zeny prisli k hrobu.
Ked zeny prisli k hrobu, videli anjela, ktory sedel na kameni , ktorym uz nebol hrob prikryty, ale bol otvoreny a kamen vedla.
Samozrejme kamen nemusel byt odvaleny anjelmi, lebo Jezisova moc je najvyssia a svojou mocou mohol kamne odvalit, ale anjeli posluzili ako svedkovia. Boli pri Jezisovi pocas jeho pasii, a boli pri jeho vzkrieseni.
Kamen predstavoval materiu,ktora uzatvorila Jezisovo telo v hrobe, aby tam bol navzdy uvazneny, ale teraz je kamen miestom oddychu - sedi na nom anjel.
Hrob strazili rimski vojaci. Videnie anjela a otvoreny hrob bolo pre nich nieco nepredstavitelne nicive, hrozou.
Anjel sa strazi nezjavil, aby voci nim zasiahol ohnivym mecom, ani aby s nimi hovoril. Ale pritomnost vysokej cistoty anjelskej bytosti straz premohla.
Zmrtvychvstanie Krista sa stava subjektom TERORU pre ludi hriechu a subjektom potechy pre synov Boha. Zmrtvychvstanie - pre jednych na hanbu a vecne zatratenie, pre druhych na slavu a radost